Çocuklarınızı kızamık gibi hastalıklara karşı nasıl  koruyorsanız, onları riskli bir durumdan önce bilgilendirerek uyuşturucu kullanımına karşı “aşılamaya” da yardımcı olabilirsiniz.

Çocuklar ebeveynleriyle düzgün ve rahat iletişim kuramayıp,sorunları cevapsız kaldığında  kaynaklar güvenilmez olsa bile başka yerlerde cevap aramaya başlarlar. Düzgün bir şekilde bilgilendirilmemiş çocuklar, güvensiz davranışlara girme ve uyuşturucu deneme konusunda daha büyük bir risk altındadır.

Uyuşturucu kullanımının etkileri konusunda eğitimli ebeveynler çocuklarına doğru bilgiyi verebilir ve yanlış anlamaları temizleyebilir. Çocuklarınız için önemli birer rol modeli olduğunuzu unutmayın ve alkol, tütün ve uyuşturucular hakkındaki görüşleriniz onların düşüncelerini kesinlikle etkileyebilir. Dolayısıyla, uyuşturucular hakkında genel sağlık ve güvenlik konularıyla ilgili dönem dönem çocuklarınızla konuşun

Okul öncesi dönemden itibaren 7 yaşına kadar

Küçük çocuklarla konuşmaya konusunda tedirgin olmayın. Muhtemelen bir tartışmanın temelini daha önce farkında olmadan atmışsınızdır. Örneğin, çocuğunuzun yaşadığı bir hastalık durumunda  tıbbı müdahalede bulunmuş veya ilaç verdiğiniz zamanlar olmuştur.Neden bu ilaçların verilmesi gerektiğini tartışabilirsiniz. Bu aynı zamanda çocuğunuzun davranış ve rehberliğinize dikkat ettiği olası  bir zamandır.

“Öğretilebilir anlar” dan şimdi yararlanabilirsiniz. Bir filmde veya TV’de sigara kullanan bir karakter görürseniz sigara, nikotin bağımlılığı ve sigara içilmesinin bir kişinin vücuduna ne gibi zararlar verdiği hakkında konuşun . Bu, diğer uyuşturucular hakkında ve zararlara nasıl yol açabilecekleri konusunda tartışmalara zemin hazırlayabilir.

Bu tartışmaların tonunu sakin tutun ve çocuğunuzun anlayabileceği terimleri kullanın. İlaçların etkileri hakkında spesifik olun: bir insana kendini nasıl hissettirdiklerini, aşırı doz riskini ve diğer uzun vadeli zararlarının neden olabilecekleri gibi. Çocuklarınıza bu doğruları vermek için biraz araştırma yapmanız gerekebilir .

 

8-12 Yaş Arası

Çocuklarınız büyüdükçe, ilaçlarla ilgili düşüncelerini sorarak onlarla konuşmaya başlayabilirsiniz. Soruları yargısız, açık uçlu bir şekilde sorarak dürüst bir yanıt alma ihtimaliniz yüksektir.

Çocuklarınızı dinlediğinizi göstermeyi ve gerçekten kaygılarını ve sorularını dikkate almayı unutmayın.

Bu yaştaki çocuklar genellikle dokunaklı konular hakkında aileleri ile bir şekilde konuşmaya gönüllüdürler. Bu yaşlarda bir diyalog başlatmak, çocuklar büyüdükçe ve düşünce ve hislerini paylaşmaya daha az meyilli olduklarında kapıyı açık tutmaya yardımcı oluyor.

Sorularınız derhal bir tartışma ile sonuçlanmasa bile, çocuklarınızın konuyu düşünmesini sağlarsınız. Konuyu tartışmaya ve neler söylemeye istekli olduğunuzu gösterin. O zaman gelecekte yardım almak için size karşı daha açık olabilirler.

Profesyonel sporlarda steroid kullanımı gibi haberler, güncel olaylarla ilgili rahat konuşmalar için sıçrama tahtası olabilir. Çocuklarınıza uyuşturucuların riskleri hakkında bilgi vermek için bu tartışmaları kullanın.

 

13-17 yaş arası

Bu yaştaki çocuklar, alkol veya uyuşturucu kullanan diğer çocukları tanımakta ve muhtemelen araba kullanan arkadaşlar edinmektedir. Çoğu hâlâ, bu konudaki düşüncelerini veya endişelerini ebeveynleriyle birlikte ifade etmeye isteklidir. Uyuşturucular hakkında size daha spesifik sorular sorabilirler.

Bu konuşmaları yalnızca çocuğunuzun düşüncelerini ve duygularını anlamak için değil, aynı zamanda uyuşturucu veya alkol etkisi altında örneğin araba sürmenin tehlikeleri hakkında konuşmak için kullanın. Hukuka aykırı konular hakkında – hapis cezası ve para cezası – ve bunların ya da başkalarının öldürülmesi ya da ağır yaralanma olasılıkları hakkında konuşun.

Dışarıya çıkma veya araba kullanma kurallarına ilişkin yazılı veya sözlü bir sözleşme yapmayı düşünün. Sürüşden sorumlu kişi içki içerken ya da uyuşturucu kullanırken sizi aradıysa, çocuklarınızı herhangi bir zamanda (hatta sabah 2’de) almaya söz verir, sorular sormaz. Sözleşme ayrıca başka durumları da ayrıntılandırabilir: Örneğin, oğlunuz veya kızınız direksiyonun arkasında iken birinin arabasında uyuşturucu kullandığını veya alkol aldığını fark ederseniz, izinlerini 6 ay boyunca erteleyebilirsiniz. Tüm bunları çocuklarınızla baştan tartışarak sürprizleri ortadan kaldırıp beklentilerinizi netleştirebilirsiniz. Onlarda uyuşturucu ya da alkol kullanan arkadaşları hakkında daha net düşünebilirler.

İyi Zemin Ezerek Döşenir

Hiçbir ebeveyn, çocuk veya aile ilaçların yan etkilerine karşı bağışıklığa sahip değildir. Herhangi bir çocuğun başı dertte, hatta ebeveynlerinden uygun rehberlik alındıysa bile, onu engellemek için çaba sarf edenlerin başına gelebilir. Bununla birlikte, bazı grup çocukların uyuşturucu kullanma ihtimalleri diğerlerine göre daha yüksek olabilir. Uyuşturucu kullanan arkadaşlarınızın çocuklarının uyuşturucu deneme olasılığı yüksektir. Herhangi bir sebeple sosyal olarak izole edilmiş hissi uyuşturucuya dönüşebilir.

Bu nedenle çocuğunuzun arkadaşlarını ve ebeveynlerini bilmek önemlidir. Çocuklarınızın hayatına katılın. Çocuğunuzun okulu bir anti uyuşturucu programı uyguluyorsa, buna katılın. Bir şeyler öğrenebilirsiniz. Çocuklarınızın nasıl hissettiğine dikkat edin ve onların duygu ve düşüncelerini yargısız bir şekilde dinlemeye hazır  olduğunuzu belli edin. Çocuğunuz zor zamanlara geldiğinde onları tanıyın, böylece ihtiyaç duydukları desteği sağlayabilir veya ihtiyaç duyulursa ilave yardım arayabilirsiniz.

Rol oynama, çocuğunuza sunulmaları halinde uyuşturucuyu bırakma stratejileri geliştirmesine yardımcı olabilir. Karşılaşabilecekleri olası senaryoları uygulayın. Çocukların duygularından bahsedebilecekleri, başarılarının övüldüğü yerlerde ve benlik saygısının güçlendiği sıcak, açık bir aile ortamı, çocukları, sorularını ve endişelerini dile getirmeye teşvik eder. Kendi evlerinde sansürlendiğinde çocuklar, en önemli sorularına destek bulmak ve cevap bulmak için başka yerlere giderler.

Konuşma yapın ve çocuklarınızla düzenli bir şekilde günün kritiğini yapın. Bir ailenin birlikte ortak keyif alabileceği etkinlikleri paylaşma ve bu şeylere zaman ayırma, herkesin bağlantıda kalmasına ve açık iletişim sürdürmesine yardımcı olur.

Kendiniz veya çocuğunuz için daha fazla kaynak arıyorsanız, mutlaka uzmanlarla konuşun.

 

KAYNAK: Rupal Christine Gupta, MD

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 + 6 =