Bu yardım ipuçlarıyla çocuğunuzun okuma becerilerini nasıl geliştireceğiniz yönünde fikir sahibi olabilirsiniz.
Akademik başarı  öncelikle iyi bir okuyucu olmaktan geçer. Ebeveynler çocuklarını okumada başarıya götürecek bire bir zaman ve ilgi sağlayabilir. İşte, çocuklarınızın daha etkili okur haline gelmelerine yardımcı olacak yolların bir listesi.
Araştırmalar, çocuklara sesli olarak düzenli olarak okumanın, okuduğunu anlama, kelime haznesi ve kelimelerin şifrelenmesinde önemli kazanımlar sağlayacağını gösteriyor. Çocuğunuzun anaokulu öğrencisi ya da ilköğretim öğrencisi olmasına bakılmaksızın, bağımsız olarak okuma arzularını artıracak bir yöntemdir sesli okuma.
****
Evlerinde çok çeşitli okuma materyalleri bulunan çocuklar standart testlerde daha yüksek puanlar alırlar. Çocuklarınızı, kitap ve dergilerin görselliğe dikkat  çekici kitaplardan oluşan büyük bir kaynak oluşturarak okumaya teşvik edin. Okuma materyallerini arabalara, banyolara, yatak odalarına, salona ve hatta TV’ nin önüne yerleştirin.
****
Ailenizdeki herkesin  günde 15 ila 30 dakika sessizce okuma zamanı oluşturmasını sağlayın.Okuma saati planlayın. Okuduğunuzu görmek çocuklarınızın okumasına ilham verecektir. Sadece 15 dakikalık günlük pratik, okuma becerisini arttırmak için yeterlidir.
****


Okumanın çocukların hayatlarının ayrılmaz bir parçası olmasına özen gösterin. Onlara menüleri, yol işaretlerini, oyun talimatlarını, hava durumu raporlarını, film saat listelerini ve diğer pratik günlük bilgileri okumalarını sağlayın. Ayrıca, randevuları veya bir arabaya binmek için bekledikleri boş zamanlarında her zaman bir şeyler okumalarını sağlayın.
****
Çocuklarınızı yeni okuma materyalleri almak için birkaç haftada bir kütüphaneye götürerek daha fazla okumaya teşvik edin. Kütüphane ayrıca, her yaştan çocuklar için çocuğunuza hitap edebilecek ve okumaya olan ilgisini artırabilecek programlar sunmaktadır.
Her sınıf düzeyinde hangi okuma becerilerine sahip olması bekleniyor, bunu öğrenin. Okul müfredatı size bu bilgileri verecektir. Kartvizitler ve standartlaştırılmış testlerle ilgili temel okuma becerilerini edinme konusundaki ilerlemelerini takip edin.
Okuma sorunları zamanla sihirli bir şekilde kaybolmaz. Çocuklar yardım alırlarsa, o kadar iyi okuyucular olurlar. Bir sorun keşfedince çocuklarınızın öğretmenlerden veya öğrenim merkezlerinden gerekli yardımı aldığından emin olun.

Çocuklarınızın okumalarını geliştirmelerine yardımcı olmak için, ders kitaplarını, bilgisayar programlarını,cd kitapları ve mağazalarda bulunan diğer materyalleri kullanın. Oyunlar özellikle iyi seçimlerdir, çünkü becerileri üzerinde çalışırken çocukların eğlenmesine izin verirler.

Tepkiniz, iyi okuyucular olmaya çalıştıklarında en büyük etkiye sahiptir. Onlara çabaları için gerçek bir övgü verdiğinizden emin olun ve takdir edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

62 − = 53