Yıllar içinde anksiyete ile ilgili pek çok gelişme kaydedildi.Bilginin teknoloji sayesinde ulaşılabilirlik kolaylığı pek çoğumuza yarar sağlamıştır. Çocuğunuz kaygı yaşıyorsa bu listede yazılanlar size çok tanıdık gelebilir.Ancak bazılarınız için endişe hakkında yeni bir ışık tutabilir.İşte Anksiyete ile ilgili bilmemiz gerekenler:

1. Anksiyete aileden geçer.

Tıpkı şeker hastalığı, saç rengi ya da kellik ve benzerleri nasıl genetik olarak bizlere ailemizden geçiyorsa Anksiyete de ailemizin DNA sından edindiğimiz bir duygudur. Genişletilmiş ailenizde herhangi birinin endişe veya OKB öyküsü varsa -Obsesif Kompulsif Bozukluk- çocuklarınız kaygı ile de baş etme riski altındadır. Anksiyete farklı aile üyelerinde farklı şekillerde olabilir ve her insanda aynı görünmek zorunda değildir.

Büyük Teyzeniz  bir  çer-çöp toplayıcı olabilir, anneniz panik atak geçirmiş olabilir ve çocuğunuzun okula gitmesi sorunlu ve çok gergin olabilir; hepsi endişe kaynağıdır.

  1. Kaygı bir travma veya olumsuz bir deneyimden kaynaklanmak zorunda değildir.

Sık sık sorabiliriz – “Neden endişeliydi? Endişelenmesi gereken hiçbir şeyi yok ki. Hayatı iyi…” “Ebeveynleri, neden çocuklarının kötü çocuklardan korktuğunu, okula gitmek için tedirginlik duyduğunu veya ebeveynlerinden ayrı olmaktan korktuğunu merak eder. Kaygı, travma ya da kötü bir deneyimden geçmek zorunda değildir. Hiç ısırılmadan köpeklerden korkabilirsiniz. Kötü adamların hiçbiriyle karşılaşmadan korkabilirsiniz. Mideye zorbalık etmeden okula gitmekle ilgili hasta olabilirsin . Endişeniz varsa – size hiç ya da gerçek tehdit oluşturmayan durumlardan korktuğunuzdan, sinirlendiğinizden dolayı- korkabilirsiniz.

  1. Kaygı her zaman endişe olarak anlaşılmayan birçok fiziksel belirtilere neden olabilir.

Endişe vücudumuza bazı deli şeyler yapabilir. En yaygın semptomlar mide rahatsızlığı, mide bulantısı ve kusmayı içerir. Sık sık baş ağrısına neden olabilir. Devam eden kabızlık veya ishale neden olabilir. Yapılan araştırmalarda endişeli çocukların birçoğunun kabızlık öyküsü vardır. Bu, panik ataklara neden olarak nefes darlığı, baş dönmesi, göğüs ağrısı ve yığılmayı sağlar.Kaygı sadece aklımızda değil, vücudumuzda da var.  Anksiyete ile ilgili en yaygın fiziksel belirtileri geniş kapsamlı olarak araştırarak okuyun.

Nadir semptomların bazıları, boğazına sıkışan bir şey olduğuna inanmanın yanı sıra yutma zorluğunu içerebilir. Sabit boğaz temizliği, boğazda gıcık hissi,sesler çıkarma bazen endişe semptomu belirtisi olabilir. Endişe sizi, sivilcelerinizi yolmak, tırnak yemek,bazı eşyaları ısırmak –kalem gb.- veya saçlarınızı, kaşlarınızı ve kirpiklerinizi çekmeye çağırır.

Bu davranışların endişe olduğunu düşünmeden olası tıbbi kökenlerin araştırılması gerekmektedir; ancak bu fiziksel belirtilerin kaygı ile bağlantılı olabileceğini bilmek de faydalıdır.

4. Çocuğunuzun endişesine kapılmak, kaygılarını zamanla büyütür.

Bazı iyi niyetli ebeveynler çocuklarının endişelerine göz kulak olur. Çocuğunuzu kaygıya itmek ile çocuğunuzu güçlendirmek arasında ince bir çizgi vardır.

Kaygılarını nasıl kavrayacaklarını öğrenmek için çocuklara araç gereç verilmelidir. Yetkilendirilmeleri ve desteklenmeleri gerekir. Bazen, meydan okumaları gerekir. Fakat  sınırlarının ötesine itilmemeleri gerekir. Denge bulmak zor olabilir!

Sizin yapmanız gereken kendi savaşçınızı yetiştirmek.Çocuğunuzun korkularını birlikte isimlendirin.Korkularını birer çizgi filmmiş gibi görmelerine yardımcı olun ve küçük savaşçınızın hikayesini oluşturun.Örneğin: (Bir zamanlar Bay Koca Göbek adında huysuz bir adam vardı. Bay Koca Göbek, zorbalık yapan çocuklarla dolaşmayı ve diğer uslu çocukları korkutmayı severdi. Bay Koca Göbek  bir çocuğu korkutmak için her seferinde büyürdü. Süper Kız ( küçük savaşçınızın ismi), Bay Koca Göbeğin büyümesine izin vermeyecekti! Bay Koca Göbek karanlıktan korkmasını söylerken Super Kız onu dinlemedi! İstediği zaman Işıkları açabileceğini biliyordu…) gibi minik hikayeler küçüğünüzü cesaretlendirecektir.

  1. Bir çocuğun anksiyete için erken yardım alması ve uzun vadeli prognoz o derece iyi olur.

Genellikle ebeveyn olarak – bekle ve gör yaklaşımını tercih ediyoruz.Çocuğunuz ne kadar erken başa çıkma mekanizmalarını öğrenirse o kadar iyidir.

Anksiyete kitaplarını çocuklarınızla okuyun veya anksiyete konusunda ebeveynlik kitapları okuyarak bilginizi arttırın. Anksiyeteyi iyi öğrenme, çocuğunuza gelecekte daha az endişe için en iyi tüyoları verir.

Bazı çocuklar, bir çocuk terapisti ile yapılan bazı oturumlardan yararlanmaktadır. Ebeveynler, bir çocuk terapistinden ebeveyn yaklaşımlarını öğrenirken de yararlanabilir. Unutmayın ki çocuğunuza yardım etmenin aşırı olması gerekmez. Kaygı belirtileri gösteren küçük çocukların sağlıksız başa çıkma mekanizmalarına sahip olma olasılıkları daha düşüktür ve genellikle yeni beceriler öğrenmeye açıktırlar. Uzman yardımı almaktan çekinmeyin.

KAYNAK:Natasha Daniels

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

46 − = 45