İstediği bir atıştırmalıği alamadığı ya da oyun arkadaşıyla bir oyuncağı paylaşamadığı gibi durumlarda, küçük çocuklar bile bazen çok öfkeli olabilirler. Ve öfkeli hal bir çocuğun kontrol edemediği durumlarda yıkıcı olabilir. Ebeveyn olarak öfke ile hareket eden bir çocuğu odasına göndermek  ya da sakinleşmesi  için ona bağırmak ilk etapta kolay ve uygun gelebilir. Ama bunun tam tersi  öfke ile başa çıkma yeteneğini geliştirmesine  yardım ederseniz çocuğunuz için daha iyi bir çözüm üretmiş olur ve bu duygu durumunun kalıcılığını önlemiş olursunuz.

 İşte bazı stratejiler:

  1. Bunu konuşmak. Sakin olmak için çocuğunuzdan onu neyin bu kadar öfkeli hale getirdiğini açıklamasını isteyin. Konuyla ilgili konuşmak, bazı çocukların öfkeden normal hale geçmesine ve sakinleşmesine yardımcı olabilir. Çocuğunuz sizinle görüşmek istemiyorsa, bir evcil hayvan, kukla veya hayali bir arkadaşla “konuşmak” konusunda rahat hissedebilirsiniz.
  2. Fiziksel tepkilerden yardım alın. Çocuklar, ayağını yere bastırarak, bir yastığı yumruklayarak veya kil-oyun hamuru ile çekerek, bükerek veya vurarak öfkesini sonlandırabilir. Dans etmek ya da yürüyüşe çıkmak da yardımcı olabilir. Bir çocuğu hoşlandığı şeyleri yapmaya teşvik etmek (çizim, köpek yürüyüşü, okuma) da düşüncelerini öfke dışına çekmeye yardımcı olabilir.

  1. Konfor ve şefkat verin. Çocuğunuzun durumu ve duyguları konusunda gerçekten umurunuzda olduğunu bilmesine izin verin. Bebekler dahi  sinir bozucu bir durumla karşı karşıya kalabilir ve  büyük çocuklar da olabildiğince fiziksel varlığınız ile teselli edilebilir. Ve bir çocuğun sevildiğini ve kabul edildiğini hissetmesi için sarılmanın gücünü hafife almayın.
  2. İyi bir örnek oluşturun. Çocukların yetişkinleri taklit etmeleri, öfkenizi ve hayal kırıklığını ele alış biçiminiz çocuğunuzu etkileyecektir. Model pozitif başa çıkma becerileri – Sizi sakinleştiren aktiviteleri yapmak veya sinir bozucu bir durumdan uzaklaşmak gibi – çocuğunuz da aynı şeyi yapacaktır.
  3. İyi davranışları övün,takdir edin. Çocuğunuza öfkesini olumlu bir şekilde ele aldığında fark ettiğinizi bildirin.Çocuğunuzun öfke kontrolünü beceremediğini düşündüğünüz durumlarda profesyonel destek almaktan çekinmeyin.

Kitabı almak için linke tıklayın:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

58 − = 56