Cinsel taciz, herhangi bir ırk, sosyo-ekonomik grup, din veya kültürdeki bütün çocuklar için olabilir. Çocukları cinsel istismardan korumanın kusursuz bir yolu yoktur, ancak bu riski azaltmak için atabileceğiniz adımlar vardır. Çocuğunuza bir şey olursa, sadece failin sorumlu olduğunu unutmayın; siz ve özellikle çocuğunuz suçlu  değilsiniz. Aşağıda, hayatınızdaki çocukların korunmasına yardımcı olabilecek bazı tedbirleri bulacaksınız.

Çocuğunuz acil bir tehlike altında ise, 155 numaralı telefonu aramaktan çekinmeyin. Durumdan emin değilseniz, ancak çocuğun zarar gördüğünden şüpheleniyorsanız durumu ölçmek ve kötüye kullanıma son vermek için gerekli adımları atabilirsiniz.

Çocuğun hayatına katılın.

Şimdi özel yılbaşı indiriminde hemen almak için tıkla

Bir çocuğun hayatına aktif olarak dahil olmak, çocuğun cinsel istismarına ilişkin uyarı işaretleri daha belirgin hale getirebilir ve çocuğun yaşamında  yanlış giden birşeylerin olması durumunda size daha rahat gelerek açılmasını  sağlayabilir. Endişeye neden olan bir şey görür veya duyarsanız çocuğunuzu korumak için harekete geçebilirsiniz.

Günlük yaşamlarına ilgi gösterin . Onlara gün içinde ne yaptıklarını ve kiminle birlikte yaptıklarını sorun. Öğle saatlerinde kiminle oturdu? Okuldan sonra ne oyunları oynuyorlardı? Kendilerinden hoşlandıklarını mı gösterdiler?

Çocuğunuzun hayatındaki insanlar hakkında bilgi edinin . Çocuğunuzun diğer çocuklar ve yetişkinler de dahil olmak üzere kiminle vakit geçirdiğini bilin. Çocuğunuza okula giden çocuklar,öğretmenleri, arkadaşlarının aileleri ve takım arkadaşları veya antrenörler gibi karşılaşabilecekleri diğer insanlar hakkında bilgi verin. Bu insanlar hakkında açıkça konuşun ve çocuğunuzun bunu yaparken rahat hissedebilmesi için soru sorun.

Bakıcıları dikkatlice seçin . Bir bebek bakıcısı, yeni bir okul ya da okul sonrası bir etkinlik olsun, çocuğunuz için bakım verenlerin taranması konusunda gayret gösterin.

Medya hakkında konuşalım . Cinsel şiddet olayları genellikle haberlerde ve televizyon şovlarında tasvir edilir. Çocuğunuza bu konuyla ilgili sorularınızı söyleyerek bir konuşmaya başlayın. “Bu olayı daha önce duymuş muydunuz?” Veya “Bu durumda olsaydınız ne yapardınız?” gibi sorular, çocuğunuza bunlar sizinle konuşabilecekleri önemli konular olduğunu gösterebilir. Cinsel saldırı hakkında çocuklarınızla konuşma hakkında daha fazla bilgi edinin .

Uyarı işaretlerini bil . Çocuğun cinsel istismarının uyarı işaretlerini öğrenin ve çocuğunuzla ne kadar küçük olursa olsun değişiklikleri fark edin. Çocuğunuza ya da tanıdığınız bir çocuğa olsun, o kişinin hayatında adım atarak büyük bir fark yaratma potansiyeliniz var.

Çocukları konuşmaya teşvik edin.

Birileri seslerinin duyulacağını ve ciddiye alınacağını bildiğinde, bu onlara doğru olmayan bir şey olduğunda konuşma cesareti verir. Duygular hakkında konuşmak için kelimeleri kullanmaya başlar başlamaz çocuklarınızla bu konuşmaları yapmaya başlayabilirsiniz. Çocuğunuzla bu konularda sohbet başlatmadıysanız endişelenmeyin; çok geç değildir.

Çocuğunuza sınırları öğretin . Çocuğunuza hiç kimsenin onlara dokunma veya onları rahatsız hissetme hakkına sahip olmadığını bildirmesini sağlayın – bu, büyükanne ve büyükbabadan sarılma, hatta anne veya babadan gıdıklanma anlamına gelir. Çocuğunuzun vücudunun kendi olduğunu bildirmek önemlidir. Aynı derecede önemli olarak  çocuğunuza, o kişi dokunulmak istemiyorsa başkasına dokunma hakkına sahip olmadığını hatırlatın.

Çocuğunuza bedenleri hakkında nasıl konuşacaklarını öğretin . Erken yaşta, çocuğunuza vücut kısımlarının adlarını öğretin. Bu kelimeleri bir çocuğa öğretmek, onlara bir şeyler ters gittiğinde size gelme olanağı verir. Cinsel saldırı hakkında çocuklarla konuşma hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kullanılabilir olun . Çocuğunuzla zaman geçirin.Size güvenebileceğini hissettirn. Çocuğunuza sorularınız varsa veya birileri onlarla rahatsız edici bir şekilde konuşuyorsa size gelebileceklerini bildirsin. Sorularınız veya endişelerinizle size gelirlerse, sözünüzü takip edin ve konuşmaya vakit ayırın.

Çoğu fail, çocukları istismar konusunda sessiz kılan bir yöntem olarak gizli tutma veya tehdit kullanır. Çocuğunuza söylemeye gerek duysanız da, sizinle konuştuğumuz zamanlarda sıkıntı yaşamak istemeyeceklerini bir kez daha hatırlayın. Size geldiklerinde, bu sözünüzü yerine getirin ve konuşmaları için onları cezalandırmaktan kaçının.

Onlara yeni konular konuşmalarında şans verin . Bazen “Eğlenceler miydi?” Ve “İyi miydi?” Gibi doğrudan sorular soran bazen size ihtiyacınız olan cevapları vermeyecektir. Çocuğunuza “Konuşmak istedikleriniz var mı” gibi açık uçlu sorular sorarak kendi endişelerini veya fikirlerini ortaya koyma şansı verin.

Asla profesyonel yardım almaktan korkmayın. Unutmayın ne siz ne de çocuğunuz suçlu değilsiniz.Ve çocuklarımız bizim her şeyimiz!

Kitabı satın almak isterseniz tıklayın